Jdi na obsah Jdi na menu
 


Coje to airsoft

25. 4. 2009
Airsoft je bojová hra podobná paintballu, kdy teamy vybavené airsoftovými nebo plynovými zbraněmi bojují proti sobě ve snaze eliminovat protivníka. Jako každá hra, i Airsoft má svá pravidla a přesný průběh, který vychází z obecných pravidel hry a daného bojového scénáře.
Hráči po dobu hry používají ochranné brýle nebo masky a oděv, nejčastěji vojenskou výstroj. Hráč, který je během hry zasažen, nahlas ohlásí "mám" a odchází se zdviženými pažemi na tzv. "mrtvoliště", kde setrvá dle dohody a typu hry.
Pro mnohé se Airsoft stal životním stylem, jejich teamy se mnohdy snaží napodobovat reálné vojenské jednotky výzbrojí, výstrojí i organizačně. Pro toto pojetí hry se vžil výraz Military Airsoft.
Jak vypadjí airsoftové zbraně? Airsoftové zbraně se od paintballových podstatně liší. Jsou to naprosto přesné repliky pravých zbraní. Vyrábí je řada světových, renomovaných firem a jejich kopie za podstatně nižší cenu čínští výrobci.
 

AS zbraně se rozdělují dle způsobu pohonu:

  1. Manuální - před každým výstřelem je nutno natáhnout, střílí jednotlivě
  2. Elektrické - ve zbrani je mechabox s elektromotorem a vzduchotechnikou, střílí jednotlivě i dávkou
  3. Plynové - k výstřelu je použit stlačený plyn
Jako střelivo se používají plastové kuličky o průměru 6 nebo 8mm o různé gramáži, označované také jako BB střelivo. Protože tyto kuličky neobsahují žádné barvivo jako například paintballové, je tato hra založena na Fair - Play.
Kuličky jsou naplněny v zásobníku, který je věrnou replikou originálu, takže celé zbraně vypadají velmi autenticky.

Zásobníky se rozlišují podle způsobu podávání kuliček do zbraně.

  1. Točné - Kuličky se do zásobníku nasypou jako do krabičky. Natočením pružiny v zásobníku jsou vytlačovány do nabíjecího systému zbraně. Při běhu zásobníky chrastí a musí se dotáčet, ale mají velkou kapacitu, až cca 500 ran.
  2. Elektrické - Krabicové nebo bubnové. Platí to samé co pro točné, ale natáčení obstarává elektromotorek. Většinou se používají u kulometů nebo jako varianta pro útočné pušky. Kapacita cca 2500 - 5000 ran.
  3. Tlačné - Kuličky jsou plněny plničkou proti pružině, která je vytlačuje do nabíjecího systému zbraně. Běžná kapacita cca 25 - 130 ran. Vhodné pro simulaci reálného boje, kdy má hráč k dispozici přibližně tolik ran, jako pravý voják.
Závěrem nutno dodat, že dle zákona o zbraních a střelivu č. 119/2002 Sb. §15 jsou airsoftové zbraně, jejich díly a střelivo, zbraněmi kategorie D. Jejich nákup, držení a hra je povolena v ČR pouze fyzickým osobám nebo právnickým osobám starším 18 let, způsobilým k právním úkonům. Zbraně je zakázáno viditelně nosit a používat v místech, kam má veřejnost volný přístup nebo s ní jakkoliv manipulovat, pokud je schopnost obsluhující osoby snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář